НКЕК впроваджує європейську модель LRIC, встановлюючи такси за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку в Україні

Київ, 27 вересня, 2023 р. – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК), інформує про ще один крок на шляху до практичного впровадження моделі Long-Run Average Incremental Cost (LRIC).

Впровадження моделі LRIC має на меті запропонувати українському телекому довгострокову модель додаткових витрат ефективного оператора для розрахунку вартості одиниці регульованих оптових послуг голосового дзвінка (наприклад, тарифи за завершення викликів у фіксованому та мобільному зв’язку) серед інших видів послуг.

Cьогодні, 27.09.2023, рішенням НКЕК №365 було схвалено проект постанови НКЕК «Про встановлення розрахункових такс за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку» та розпочато його обговорення у рамках публічних консультацій, до яких можуть долучитися як оператори мобільного та фіксованого зв’язку, так і інші зацікавлені сторони.

Це - вперше, коли єдині міжоператорські оптові розрахункові такси за термінацію національного трафіка (завершення з’єднання) для мобільного голосового зв’язку та фіксованого голосового зв’язку будуть встановлені НКЕК на основі використання моделі ефективного оператора LRIC відповідно до нового секторального законодавства - Закону України «Про електронні комунікації», та базуючись на кращому європейському досвіді та практиках.

Такси термінації необхідні для того, щоб оператор зв'язку міг з'єднати абонента, який телефонує, з абонентом, який знаходиться в іншій мережі. Оптові тарифи на термінацію - це тарифи, які оператори стягують один з одного за термінацію голосових дзвінків у своїх мережах.

Востаннє такса термінації переглядались в Україні в 2021 році. Наразі діє єдина оптова розрахункова такса за термінацію національного трафіка і для мобільного голосового зв’язку, і для фіксованого голосового зв’язку, яка становить 8 коп.

Рухаючись європейським курсом та впроваджуючи європейські підходи, вказаним проектом постанови НКЕК пропонує знизити розрахункову таксу за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку на 2024-2025 роки, а саме: пропонується встановити розрахункову таксу на рівні 7,5 коп для мобільного голосового зв’язку та на рівні 5,5 коп для фіксованого голосового зв’язку.

Схвалений проект постанови НКЕК «Про встановлення розрахункових такс за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку» оприлюднюється для проведення публічних консультацій, які триватимуть до 10 жовтня цього року.

Просимо всіх зацікавлених надсилати свої пропозиції та/або зауваження до опублікованого проекту постанови НКЕК у встановлені терміни.

Нагадаємо, що встановлення розрахункових такс за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку здійснюється відповідно до Порядку встановлення розмірів розрахункових такс за послуги термінації національного трафіку для мобільного та фіксованого голосового зв’язку, затвердженого постановою НКЕК від 23 серпня 2023 року № 322 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 вересня 2023 року за №1592/40648 .

НКЕК залишається відданою забезпеченню стійкості українського телеком ринку в умовах триваючої повномасштабної збройної агресії рф проти України, а також його подальшому розвитку на засадах відкритої конкуренції в інтересах всіх учасників - бізнесу, споживачів та держави.

Ми вдячні українським операторам мобільного та фіксованого зв’язку, всім партнерам, які долучилися до розробки моделі LRIC, та залишаємося відкритими до конструктивного діалогу.

Детальніше:

Що таке такси термінації та як вони визначаються 

Що таке модель LRIC та для чого вона впроваджується 

Довідково:

Вказаному проекту постанови НКЕК передували як сам процес розробки моделі LRIC тривалістю 18 місяців за участі провідних фахівців міжнародної консалтингової компанії Detecon (Німеччина) в рамках технічного проекту ЄС «Підтримка цифрової політики України» (DPS2UA) та у тісній співпраці з усіма учасниками українського телеком ринку (більше читайте тут), так і постійні консультації у різних форматах з українськими операторами мобільного та фіксованого зв’язку у ході яких надавалася уся необхідна інформація та відповіді на питання, які виникали у представників ринку щодо результатів моделі.

Розроблена модель LRIC ґрунтується на специфіці українського телекомунікаційного ринку, враховує кращий європейський досвід моделювання та спрямована на розвиток українського телекомунікаційного ринку в контексті його інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС, а також дозволяє еволюційно адаптуватись до рівня європейських такс термінації та формування результатів для різних сценаріїв (оптимістичного та песимістичного) розвитку подій.