НКЕК звітує про свою діяльність та стан індустрії за 2022 рік

13 лютого 2022 року набрав чинності Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку».

Перший рік становлення та роботи нового Регулятора (НКЕК) припав на надзвичайно важкий час повномасштабного російського вторгнення. Серед своїх головних пріоритетів в умовах повномасштабної війни НКЕК визначила - забезпечення українців зв’язком та підтримку стійкості, сталості та доступності електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану.

З цією метою НКЕК були реалізовані наступні кроки та ініціативи: 

 1. Запроваджено національний роумінг: у пікові періоди перепадів енергопостачання щодня послугою національного роумінгу користувалися до 2,2 млн  українців;
 2. Забезпечено доступний міжнародний роумінг: близько 4 млн українців користуються без обмежень доступними цінами на послуги роумінгу в ЄС;
 3. Європейськими поштовими операторами знижено вартість на поштові відправлення медикаментів та гуманітарної допомоги в Україну;
 4. Створено умови для стійкості мереж: задля зниження рівня перевантаження мереж мобільних операторів та стабілізації зв’язку операторам були надані у користування вільні частоти для термінового збільшення ємності мереж, а також здійснювалася робота щодо допомоги з отриманням від донорів телеком-обладнання на потреби українських операторів для оперативного відновлення пошкоджених мереж - безкоштовно отримано близько 3500 одиниць обладнання;
 5. Забезпечено безперебійний зв'язок: спрощено умови використання абонентських супутникових терміналів системи SpaceX Starlink шляхом надання можливості їх використання усіма категоріям користувачів в умовах воєнного стану;
 6. Запроваджено системну роботу над покращенням якості послуг: проведення моніторингу якості покриття доріг України якісним зв’язком 4G (LTE), шляхом тест-драйву та здійсненням вимірів рівнів сигналу в населених пунктах та на автомобільних шляхах, виявленням проблемних ділянок для виправлення ситуації з якістю надання мобільних послуг в подальшому операторами мобільного зв’язку. Загальна кількість випробуваних циклів склала близько 1 млн, а протяжність маршрутів  - 98 тис км.
 7. Продовжено інтеграцію до Єдиного цифрового ринку ЄС та співпрацю з європейськими телекомунікаційними інституціями. У 2022 році НКЕК доєдналася до BEREC (Органу європейських регуляторів електронних комунікацій) та набула статусу постійного спостерігача у ERGP (Групи європейських регуляторів поштових послуг). Крім того, НКЕК продовжила реформування сфери електронних комунікацій в рамках виконання Угоди про асоціацію, узгоджено механізм приєднання України до зони роумінгу ЄС та розпочато підготовку до його практичної реалізації.
 8. Забезпечено здійснення регуляторної та законотворчої діяльності: розроблено 24 нормативно-правових акти з метою практичного застосування нового секторального законодавства та у розрізі адаптації національного законодавства до права ЄС.
 9. Міжнародна ізоляція рф: спільними зусиллями досягнуто рішення про призупинення членства рф та Республіки Білорусь у СЕПТ та суттєво обмежено присутність рф в МСЕ.
 10. Розроблено оцінку понесених втрат сектором електронних комунікацій від пошкодженої інфраструктури  внаслідок збройної агресії рф;

У зв’язку з триваючою повномасштабною збройною агресією рф проти України основні тенденції розвитку ринків електронних комунікацій в 2022 році зазнали значних змін. Ключові з них:

 • Потреба громадян в доступі до актуальної інформації сприяла активності користувачів в отриманні послуг доступу до мережі Інтернет та збільшені споживання Інтернет-трафіку.
 • Інтенсивні бойові дії, руйнування інфраструктури електронних комунікаційних мереж та тимчасова окупація частини території̆ України призвели до зменшення абонентської бази постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг - кількість активних ідентифікаційних карток мережі мобільного зв’язку станом на 31.12.2022 склала 49,3 млн од., що майже на 12% або 6,6 млн од. менше, ніж станом на 31.12.2021.
 • З огляду на значні пошкодження телекомунікаційних мереж відбулося зниження темпів розвитку мереж 4G (LTE). Але постачальники послуг мобільного зв’язку продовжили у співпраці з НКЕК роботу над охоплення зв’язком 4G як населених пунктів України, так і магістральних автомобільних доріг міжнародного значення.
 • У зв’язку з перебоями електроживлення з боку абонентів спостерігалася тенденція до відповідної зміни постачальників послуг фіксованого доступу до мережі Інтернет та збільшення попиту на отримання послуг фіксованого доступу до мережі Інтернет з використанням технологій хPON, яка дозволяє забезпечити функціонування  кінцевого обладнання абонента в умовах блек-ауту.

Ключові показники стану розвитку ринків в 2022 році:

Незважаючи на повномасштабну збройну агресію рф проти України, галузь зв’язку продовжила розвиватися, а її загальні доходи склали 90,1 млрд грн., із них:

 • Доходи від надання електронних комунікаційних послуг склали 83,2 млрд грн, а доходи від надання послуг поштового зв’язку — 6,9 млрд грн.
 • В загальному обсязі доходів від надання електронних комунікаційних послуг, доходи від надання послуг мобільного зв’язку склали 56,2 млрд грн, від надання послуг з доступу до Інтернету - 15,9 млрд грн, та послуг фіксованого зв’язку – 3,5 млрд грн.

У 2022 році середньомісячнийй̆ дохід від надання послуг мобільного зв’язку в розрахунку на одну активну ідентифікаційну картку (ARPU) збільшився на 19,2% у порівнянні з 2021 роком та становив 95 грн.

В середньому по Україні забезпеченність населення мобільним зв’язком склала  143 активні ідентифікаційні картки у розрахунку на 100 жителів.

“Становлення НКЕК припало на найважчий період — повномасштабну війну росії проти України. Ми докладаємо усіх зусиль, щоб ефективно діяти в умовах воєнного часу, виконуючи оперативні завдання Держави для захисту своїх громадян та надання послуг в інтересах обороноздатності, та забезпечуючи стійкість сфери електронних комунікацій, а також працюємо над втіленням наших довгострокових цілей в рамках інтеграції України до ЄС, - зазначив Олександр Животовський, голова НКЕК.

Загалом проведений протягом 2022 року комплекс організаційних, технічних, економічних, фінансових та безпекових заходів дозволив зберегти цілісність, сталість, стійкість та доступність електронних комунікаційних мереж загального користування, українського сегменту мережі Інтернет, а також продемонстрував їх здатність зберігати функціональність в умовах надпотужного впливу дестабілізуючих чинників воєнного характеру. Ми змогли досягти ключового завдання — українці залишаються на зв’язку, а телеком продовжує розвиватися. Від імені НКЕК я хочу подякувати всім гравцям ринка, державним органами влади за самовіддану злагоджену працю у неймовірно важких умовах війни та нашим європейським партнерам за їх безумовну підтримку. Україна залишається на зв’язку. Україна перемагає”.

Серед ключових пріоритетів на 2023 рік НКЕК визначила:

 1. Стійкість та сталість електронних комунікаційних мереж;
 2. Захист прав споживачів;
 3. Інтеграція України до Єдиного цифрового ринку та приєднання до роумінгової зони ЄС;
 4. Впровадження новітніх радіотехнологій;
 5. Впровадження нового секторального законодавства;
 6. Діджиталізація: розробка та впровадження елементів Електронної регуляторної платформи.

Повна версія звіту доступна за посиланням