Всесвітній Поштовий Союз

Всесвітній Поштовий Союз (анг. Universal Postal Union, UPU) є спеціалізованою установою ООН.

Метою діяльності є організація та поліпшення діяльності поштової служби в усьому світі та забезпечення міжнародного співробітництва у цій сфері з тією метою, щоб полегшити спілкування між людьми по всьому світу.

ВПС об’єднує країни-члени в єдину поштову територію і є головним форумом для співпраці між поштовими службами, на якому виробляються принципи організації і функціонування міжнародного поштового обміну.

Головними принципами діяльності ВПС є наступні:

  • формування єдиної поштової території
  • гарантування вільного переміщення поштових відправлень по взаємозв’язаній єдиній поштовій території
  • уніфікація поштових тарифів та одиниць ваги
  • просування ідеї прийняття справедливих і спільних стандартів
  • забезпечення задоволення потреб споживачів, які швидко змінюються в сучасному світі
  • співпраця і взаємодія з усіма зацікавленими сторонами
  • сприяння розвитку міжнародних поштових послуг та поштова технічна допомога країнам-членам ВПС
  • врегулювання суперечок шляхом арбітражу

Членами ВПС є 192 країна світу.

ВПС є сучасною установою з давньою історією та багатими традиціями. Поштові клієнти в усьому світі можуть розраховувати на все більш зручні та надійні поштові послуги, які залишаться найбільш доступним та легким міжнародним засобом зв'язку.

Штаб-квартира знаходиться у м. Берн (Швейцарська Конфедерація).

Структура ВПС

Головним органом ВПС є Всесвітній Поштовий Конгрес (анг. Universal Postal Congress, UPC), куди делегуються представники всіх країн-членів.

Всесвітній Поштовий Конгрес як правило збирається кожні чотири роки, а його основною функцією є законодавча, а також розгляд загальних політичних питань. До інших функцій Конгресу належить вибір Генерального Директора та його заступника, так само, як і членів Виконавчої Ради та Ради Поштових Операцій; Конгрес також встановлює бюджет на наступні п’ять років.

Адміністративна рада (анг. Council of Administration) складається з Голови та представників 40 країн-членів та збирається щороку у штаб-квартирі ВПС у Берні.

Вона забезпечує безперервність роботи ВПС між Конгресами, здійснює нагляд над діяльністю ВПС та вивчає регулятивні, законні, адміністративні, та законодавчі питання роботи Союзу. Адміністративна рада також має право здійснювати дії в межах своєї компетенції, які, на її думку, необхідні для вирішення тимчасових справ. Рада затверджує бюджет та рахунки ВПС, а також щорічно доповнює Програму діяльності Союзу. Вона також відповідальна за сприяння та координацію технічної допомоги між країнами-членами. Обов’язки голови Адміністративної Ради автоматично надаються країні, де проходив останній Конгрес.

Рада Поштової Експлуатації (анг. Postal Operations Council) є технічним та оперативним органом ВПС та складається з представників 40 обраних країн-членів. Вона має справу з практичними, економічними та комерційними аспектами діяльності міжнародної поштової служби. Метою програми діяльності Ради є перш за все допомога поштовим установам модернізувати, поліпшувати та уніфікувати їх поштові продукти. Голова Ради Поштової Експлуатації обирається її членами.

Міжнародне Бюро (анг. International Bureau), встановлене Бернською угодою 1874 року, знаходиться у Берні та займається загальною підтримкою органів ВПС. Бюро виступає інформаційним та консультативним органом ВПС, а також забезпечує технічну співпрацю між країнами-членами. Міжнародне Бюро відповідає за забезпечення представництва ВПС у його зовнішніх стосунках, головним чином із міжнародними організаціями. Воно не втручається у конфлікти між поштовими адміністраціями та їх клієнтами.

Ключові заходи ВПС

Ключовими заходами ВПС є наступні:

  • Всесвітній Поштовий Конгрес – кожні чотири роки.

26-й Конгрес ВПС відбувся у період з 20 вересня по 07 жовтня 2017 року в м. Стамбул (Туреччина)

  • Сесії Адміністративної ради – двічі на рік.
  • Сесії Ради Поштової Експлуатації - двічі на рік.

ВСЕСВІТНЯ ПОШТОВА КОНВЕНЦІЯ

Дохінська Всесвітня поштова стратегія

Стамбульська Всесвітня поштова стратегія