НКРЗІ схвалила план впровадження в Україні зв’язку четвертого покоління

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, на своєму засіданні, що відбулося 18 серпня 2015 року, розглянула та схвалила проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів на 2015-2017 роки щодо впровадження в Україні у 2017 році системи рухомого (мобільного) зв’язку четвертого покоління». Документ розроблений на виконання Указу Президента України від 21.07.2015 № 445 «Про забезпечення умов для впровадження системи рухомого (мобільного) зв’язку четвертого покоління».

Зазначений план передбачає перелік заходів за двома основними напрямками: проведення інвентаризації радіочастотного спектру України та внесення змін до нормативно-правової бази, що дозволять застосувати усі необхідні регуляторні інструменти для забезпечення рівних умов учасникам ринку та сприятимуть розвитку і впровадженню нових технологій. Наразі НКРЗІ спільно із представниками операторів та інших зацікавлених органів влади провела значну підготовчу роботу щодо реалізації цього плану. Зокрема, ще торік у вересні створено робочу групу щодо рефармінгу та ефективного використання РЧР, в рамках якої за участі двох установ – Українського науково-дослідного інституту радіо і телебачення (м. Одеса) та Науково-дослідного інституту радіоелектронної техніки (м. Харків) – підготовлено попередню версію технічного завдання (далі – ТЗ) на виконання необхідної науково-дослідної роботи (далі – НДР). На основі проекту ТЗ було проведено попередні консультації із такими провідними консалтинговими компаніями, як: Analysys Mason, Colleago Consulting Ltd, NERA Economic Consulting (Plum consulting), InterConnect Communications Ltd and Аllied Spectrum Associates, що надають консультаційні послуги європейським урядам та регуляторам стосовно телекомунікаційних стратегій, управління використання спектру, радіомоніторингу, формування умов ліцензування спектру, планування радіомережі для кожного типу бездротових технологій, з метою визначення головного виконавця НДР. Крім того, визначено джерело фінансування, отримано письмову згоду та пропозицію 9 операторів телекомунікацій на забезпечення фінансової підтримки проведення досліджень.

За результатами висновків та пропозицій НДР проектом плану заходів передбачено, зокрема:

  • розробку проекту Закону України щодо внесення змін до Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та інших законодавчих актів з метою, у тому числі забезпечення застосовування процедур, передбачених для виділення, розподілу та користування радіочастотним ресурсом України на об’єктивній, пропорційній, вчасній, прозорій та недискримінаційній основі, проведення рефармінгу, збільшення ефективності використання РЧР України;
  • приведення у відповідність із цим законом та прийняття необхідних актів Уряду та державних органів, у тому числі змін до Національної таблиці розподілу смуг радіочастот України та Плану використання радіочастотного ресурсу України;
  • затвердження планів та проведення заходів щодо вивільнення смуг «першого цифрового дивіденду», вивільнення смуг «другого цифрового дивіденду» від радіоелектронних засобів радіомовної служби (телебачення) для впровадження радіотехнології LTE;
  • проведення заходів щодо забезпечення електромагнітної сумісності та спільної роботи радіоелектронних засобів спеціальних користувачів та радіоелектронних засобів загальних користувачів у радіотехнології LTE;
  • вжиття заходів щодо проведення рефармінгу та запровадження технологічної нейтральності для впровадження радіотехнології LTE.
  • Кінцевий результат виконання плану – надання виключно в конкурентний спосіб права на користування радіочастотним ресурсом України із використанням радіотехнології LTE, у тому числі пакетами в різних діапазонах, зокрема шляхом проведення тендеру, за яким переможцями визначатимуться учасники, що виконали всі умови і запропонували найвищу ціну за відповідну смугу.

    Затверджений Кабінетом Міністрів план заходів на 2015-2017 роки щодо впровадження в Україні у 2017 році системи рухомого (мобільного) зв’язку четвертого покоління буде оприлюднений на офіційному веб-сайті національного регулятора. Зважаючи на важливість реалізації усіх його пунктів для майбутнього галузі, НКРЗІ забезпечить регулярне інформування та звітування щодо ходу його виконання. Під час обговорення наголошувалося, що план впровадження 4G-зв’язку в Україні є фактичним планом розвитку телекомунікацій на найближчі роки. Отже, він є вкрай важливим як для операторів ринку, так і для держави в цілому.

    Схвалений Комісією проект розпорядження Кабінету Міністрів України відповідно до чинного законодавства буде подано на погодження до заінтересованих державних органів (Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Міністерство оборони України, Генеральний штаб Збройних сил України, Антимонопольний комітет України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерство фінансів України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Міністерство юстиції України), а також на розгляд Кабінету Міністрів України.