
Ще один крок на шляху України до Єдиного цифрового ринку ЄС - у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу»
Мета законопроекту - наблизити законодавство України до відповідних acquis ЄС, визначених у Доповненні XVII-3 до Угоди про асоціацію та створити умови для практичної інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС через отримання Україною режиму внутрішнього ринку з ЄС в частині послуг роумінгу та приєднання до єдиної роумінгової зони «Роумінг як вдома».
Законопроект був розроблений Робочою групою з питань приєднання України до політики ЄС «Roam-Like-At-Homе» (RLAH), створеною та очолюваною НКЕК, за участі представників Міністерства цифрової трансформації України, операторів мобільного зв'язку, Української Асоціації операторів зв'язку «Телас», а також у співпраці з європейськими експертами проекту технічної допомоги ЄС «Підтримка цифрової політики України», та підтриманий Комітетом Верховної Ради України з питань цифрової трансформації.
Спільна роумінгова зона України та ЄС не тільки сприятиме вільному спілкуванню за домашніми тарифами на території спільної роумінгової зони як для українців на території ЄС, так і для громадян ЄС під час відвідування України, але й покращить інвестиційний клімат для бізнесу у сфері електронних комунікацій, оскільки вітчизняні суб’єкти господарювання здобудуть високий ступінь довіри, працюючи з європейськими партнерами за єдиними правилами відповідно до законодавства ЄС.
Олександр Животовський, Голова НКЕК: «Законопроект - це перший, але вкрай важливий крок, адже він закладає правовий фундамент для подальшого руху на шляху до приєднання України до єдиної зони роумінгу «Роумінг як вдома / RLAH». Йому передувала кропітка робота, а з його прийняттям продовжиться не менш важливий процес розброки актів вторинного законодавства та діалогу з Європейською стороною щодо отримання Україною режиму внутрішнього ринку ЄС у секторі роумінгу. Ми раді бути частиною цієї важливої історії і вдячні усім, хто працює, щоб зробити її успішною».
З початком повномасштабного вторгнення росії на територію України, мільйони українців були змушені шукати прихистку за кордоном, і, передусім в ЄС. Залишатися на зв’язку з рідними та Батьківщиною стало життєво необхідним для мільйонів - тих, хто поїхав і тих, хто залишився. Регулятор електронних комунікацій - НКЕК - розпочав перемови з іноземними партнерами та пошук рішення для забезпечення українських біженців якісним, стабільним та доступним зв’язком.
8 квітня 2022 року була підписана Спільна заява українських та європейський операторів про доступний роумінг для громадян України в ЄС, яка фактично формалізувала ті добровільні заходи, які вживалися як українськими так і європейськими операторами мобільного зв’язку (передусім операторами країн-сусів) з перших днів повномасштабного вторгнення, і створила стійку рамку для поглиблення їхньої співпраці заради цієї мети. 9 січня 2023 року Спільна заява була оновлена і до її реалізації доєдналися також оператори фіксованого зв’язку та транзитери міжнародного трафіка, а 9 липня 2023 року дію документа продовжено ще на 12 місяців. Спільна заява стала також результатом напрацювань та підтримки збоку НКЕК, Європейської Комісії та Європейського Парламенту, а також BEREC - Органу європейських регуляторів електронних комунікацій.
Завдяки дії Спільної заяви у різний час від 3,5 до 5,5 млн. українців змогли скористатися доступними чи навіть безкоштовними дзвінками як на території ЄС так і між ЄС та Україною.
Завдяки підтримці та домовленостям на найвищому політичному рівні, НКЕК та урядова команда працювали над пошуком стійкого механізму забезпечення українців доступним роумінгом в ЄС та над втіленням в життя плану доєднання України до єдиної роумінгової зони ЄС - «Роумінг як вдома».
2 лютого 2023 року в рамках 24-го Саміту Україна-ЄС, який відбувся в Києві на найвищому політичному рівні, Сторони підтвердили домовленості про приєднання України до «Roam Like At Home». У переддень Саміту Україна-ЄС Президент України анонсував оновлений план пріоритетних заходів щодо посилення імплементації поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС та подальшої інтеграції секторів економіки України та ринку ЄС на наступні два роки, серед пріоритетів - приєднання до роумінгового простору ЄС.
24 квітня 2023 року була завершена офіційна процедура внесення змін до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що відкрило шлях для фактичного приєднання України до роумінгової зони ЄС.
А вже із травня 2023 року розпочалася робота над напрацюванням законопроекту задля імплементації відповідних актів права ЄС щодо роумінгу.
Додатково
Про Роумінг як вдома (Roam Like At Home)
11 вересня 2013 року Європейська Комісія ухвалила законодавчий пакет «Об'єднаний континент: Створення єдиного ринку телекомунікацій», спрямований на створення об’єднаного, конкурентоспроможного континенту, робочих місць в телекомунікаціях та розбудову стійкої цифрової галузі.
Роумінг «як вдома» став реальністю для європейців, які подорожують в межах Європейського Союзу та Європейської економічної зони, 15 червня 2017 року. Подорожуючи іншими країнами ЄС, споживачі платять за роумінг за внутрішніми цінами. Це означає, що під час подорожі в ЄС та ЄЕЗ дані, дзвінки та SMS на будь-які номери в ЄС та ЄЕЗ включені у внутрішні пакети без додаткової плати. У липні 2022 року з прийняттям Регламенту про роумінг в значно розширеному варіанті отримав свій новий виток до 2032 року.