Тривають перевірки НКЕК щодо стану готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг мобільного зв’язку у разі можливих блекаутів

НКЕК регулярно аналізує дані щодо прогресу стану готовності операторів до блекаутів, а саме забезпечення обладнання мереж автономними джерелами електроживлення та паливно-мастильними матеріалами, які необхідні для сталого функціонування електронних комунікаційних мереж щонайменше протягом трьох діб.

Із січня 2023 року НКЕК у рамках функцій нагляду було розпочато перевірки операторів щодо виконання вимог відповідних розпоряджень НЦУ (від 29.11.2023 № 696 та від 27.12.2022 № 775), виданих на виконання вимог Рішення РНБО України, введеного в дію Указом Президента України від 26.11.2022 № 802/2022 «Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану» у низці областей України.

В ході проведення перевірок були виявлені порушення у всіх трьох операторів мобільного зв’язку. Враховуючи тривалості процедур пошуку, купівлі та встановлення генераторів та АКБ, Комісією було подовжено терміни виконання окремих приписів та усунення операторами виявлених порушень.

Про результати попередніх перевірок детальніше тут.

Тому зараз, паралельно з новими перевірками стану готовості мереж у інших областях України, Комісія перевіряє ступінь виконання приписів, виданих за результатами попередніх перевірок.

Зокрема, у період з 18 по 31 жовтня 2023 року проведено позапланову перевірку ТОВ «лайфселл» щодо виконання приписів про усунення порушень в частині забезпечення автономними джерелами електроживлення та паливно-мастильними матеріалами, які необхідні для сталого функціонування електронних комунікаційних мереж щонайменше протягом трьох діб у Київській, Львівській, Одеській та Рівненській областях.

Результати перевірки підтвердили надану оператором інформацію щодо виконання вимог припису на території Львівської області.

Однак у Київській, Одеській та Рівненській областях вимоги приписів щодо забезпечення джерелами безперервного електроживлення (генераторами та іншими засобами) базових станцій мережі мобільного зв’язку ТОВ «лайфселл» виконано не в повному обсязі.

Зокрема, попередніми приписами було зобов’язано усунути порушення щодо забезпечення надання електронних комунікаційних послуг на 347 об’єктах у Київській області (з 416, визначених відповідним розпорядженням НЦУ), на 30 об’єктах в Одеській області (з 202 об’єктів), на 239 об’єктах у Рівненській області (з 461 об’єкта), але станом на момент повторної перевірки виконання зазначених вимог не підтверджено для 31 об’єкта на території Київської області, для 1 об’єкта – на території Одеської області та для 217 об’єктів на території Рівненської області.

Враховуючи зазначене, НКЕК прийнято рішення від 15.11.2023 № 432, № 433 та № 434 щодо винесення розпоряджень про усунення порушень законодавства про електронні комунікації та радіочастотний спектр ТОВ «лайфселл», згідно з якими оператор протягом семи днів (до 22.11.2023) має усунути виявлені перевіркою порушення в повному обсязі.

За невиконання розпорядження регуляторного органу щодо усунення порушень вимог законодавства про електронні комунікації чи радіочастотний спектр, Законом України «Про електронні комунікації» передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій - штрафу у розмірі від 0,1 до 0,3 відсотка доходу, отриманого за надання відповідних електронних комунікаційних послуг за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

З метою гарантування безпеки та сталості електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану, НКЕК продовжує подальші перевірки стану готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг у разі можливої відсутності стаціонарного електроживлення та тривалих блекаутів.

Розпорядження НКЕК розміщено тут