Відбулася Конференція «Україна: стійкість зв’язку та інтернету під час війни»

Конференція «Україна: стійкість зв’язку та інтернету під час війни» відбулася 26 травня 2023 року і була організована Канадською технологічною організацією eQualitie та ГО «Інтерньюз-Україна».

Метою  конференції було  об’єднати представників українських інтернет-провайдерів (ISP), телекомунікаційних компаній, громадянського суспільства та уряду для обміну ідеями та досвідом щодо підтримки телекомунікаційних та інтернет-послуг в Україні під час війни, а також обговорити поточні потреби у відновленні телекомунікаційної інфраструктури.

Окремим питанням конференції був  «Зв’язок під час війни: уроки представників телекомунікаційної галузі». На сесії, присвяченій цьому питанню, фокус уваги було направлено на досвід місцевих і національних представників телекомунікаційної галузі, які безпосередньо постраждали від бомбардувань, ракетних атак і бойових дій.

Спікером до дискусії долучилася членкиня НКЕК Трощенко Вікторія, презентувавши учасникам основні кроки НКЕК та їх результати.

В. Трощенко:  «З перших днів повномасштабного вторгнення НКЕК стала майданчиком у режимі 24/7 для встановлення постійного каналу комунікацій у співпраці із гравцями ринку, галузевими асоціаціями та органами державної влади. Фокус нашої уваги був спрямований на виявлення нагальних питань та проблем, від вирішення яких залежало швидке відновлення працездатності мереж, об’єктів інфраструктури та організація швидкої взаємодії операторів електронних комунікацій з НЦУ, обласними військовими керівництвами та підрозділами ЗСУ».

Результатами такої комунікації стали такі важливі та вчасні рішення:

  • Запровадження національного роумінгу на всій території України (з 07.03.2022), з метою безперервності надання послуг мобільного зв’язку в умовах бойових дій, значних пошкоджень інфраструктури та перепадів з енергопостачанням.
  • Надання у безкоштовне користування мобільним операторам вільних смуг частот (2100 МГц та 2300 МГц) з метою термінового збільшення ємності мереж задля стабілізації зв’язку та зниження рівня перевантаження мереж мобільних операторів.
  • Дозволено безкоштовно використовувати радіотехнологію (ІМТ 4G) у смузі 2575-2610 МГц.
  • Спрощено умови використання терміналів Starlink усім категоріям користувачів в умовах воєнного стану, що посприяло безперебійному обміну інформацією та стійкості мереж в умовах війни.
  • Запроваджено, на період дії воєнного стану, інструмент щодо перенесення термінів виконання умов ліцензій та автоматичне подовження строку дії ліцензій на користування радіочастотним спектром і дозволів на користування ресурсами нумерації.
  • Не застосовується відповідальність за неподання звітності постачальниками послуг електронних комунікацій.
  • Зменшено тарифи енергетичних компаній за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики з метою розташування технічних засобів електронних комунікацій. 

 

Під час дискусії було отримано питання щодо доцільності проведення моніторингу якості послуг мобільного зв’язку під час воєнного стану. Вікторія Трощенко зазначила, що держава має володіти актуальною інформацією з приводу доступності послуг мобільного зв’язку та стану їх якості. Вона розповіла учасникам конференції, що така робота дозволила виявити та усунути проблемні місця, що виникли за причини суттєвого непередбачуваного переміщення населення, його скупчення в окремих регіонах і пунктах пропуску на кордоні у західному напрямку; а також через завдання суттєвих пошкоджень та руйнувань інфраструктурі електронних комунікаційних мереж, викликаних збройною агресією рф. У майбутньому наявність такої актуальної інформації має сприяти прийняттю виваженого рішення щодо перенесення термінів виконання умов ліцензій після припинення строку дії воєнного стану.

Пані Вікторія також розповіла, що протягом 2022 року європейські експерти за участі НКЕК та представників галузі електронних комунікацій, вивчали практичний досвід України щодо забезпечення стійкості електронних комунікаційних мереж в умовах постійних військових атак рф на об'єкти інфраструктури. Результатом цієї роботи  став Звіт про технічну оцінку, який містить низку рекомендацій експертів, спрямованих на підвищення стабільності та надійності електронних комунікаційних мереж. Очікується, що такі рекомендації знайдуть своє практичне відображення у відповідному рішенні Уряду та будуть реалізовані в Україні.

Повне відео конференції - https://fb.watch/kNt5VCzZt5/