Експерти НКЕК взяли участь у 14-му засіданні IRB EWG

10-11.05.2023 відбулося 14-те засідання Експертної робочої групи з питань незалежності регуляторів та розвитку широкосмугового зв’язку (IRB EWG) Мережі регуляторних органів електронних комунікацій (EaPeReg).

Засідання було проведено за участі експертів IRB EWG, представників BEREC, Європейської Комісії та держав-членів ЄС, а також команди проекту EU4Digital.

Ключові тематики на яких було зосереджено увагу були наступні:

  1. Просування моделі незалежного національного регуляторного органу у сфері електронних комунікацій (НРО).
  2. Розвиток широкосмугових мереж.
  3. Аналіз ринків у сфері електронних комунікацій

Таким чином, перший день зустрічі був присвячений питанням, пов’язаним із досвідом ЄС щодо незалежності НРО та інструментів ЄС, спрямованих на сприяння швидшому та ефективнішому розвитку широкосмугових мереж.

Незалежність НРО

Співголови відповідної робочої групи BEREC презентували результати проведеного BEREC дослідження щодо критеріїв незалежності НРО, а також набір рекомендацій, орієнтованих на майбутнє та здатних реагувати на швидкі зміни в секторі електронних комунікацій. Серед них:

  • інвестування у висококваліфікований персонал у сферах майбутніх потреб (аналіз даних, штучний інтелект (AI): наймання та утримання талантів, підвищення їх кваліфікації
  • розвинення внутрішньої експертизи щодо нових тем у проактивний спосіб
  • постійне відстеження змін у загальному законодавстві (національному та європейському)
  • активне міжнародне співробітництво

Широкосмугові мережі

Команда Європейської Комісії презентували пропозицію ЄК щодо Акту про Гігабітну інфраструктуру (GIA) як інструменту підтримки держав-членів ЄС у розвитку мереж надвисокої пропускної здатності, що відповідають цифровим цілям ЄС на 2030 рік задля досягнення кращої гармонізації. Вказаний акт після його схвалення замінить Директиву 2014/61/ЄС про заходи, спрямовані на зменшення витрат на розгортання високошвидкісних мереж електронного зв’язку. Задля досягнення кращої гармонізації, ніж це було досягнуто в рамках Директиви 2014/61/ЄС, ЄК пропонує новий законодавчий акт у формі Регламенту, який, після прийняття, буде актом прямої дії для держав-чденів ЄС.

На додаток, представники BEREC представили Звіт щодо імплементації Директиви 2014/61/ЄС, яка все ще є чинною в ЄС, та висновок BEREC щодо її перегляду. А представник НРО Португалії презентував досвід щодо розробки та застосування технічного інструменту, який довзволив ідентифікувати географічну територію, яка не охоплюється мережами електронного зв’язку здатними передавати 100 Мбіт/с.

Окремою цікавою темою для обговорення стала "Аналіз ринків у сфері електронних комунікацій", зокрема ринків широкосмугового зв‘язку (ШСД) в країнах Східного партнерства (СхП). Наразі, до проведення аналізу цього ринку готуються три країни (Вірменія, Азербайджан і Молдова), а Грузія вже перебуває в процесі проведення його аналізу.

Саме тут, Україна має дуже цікавий досвід і напрацювання та може розглядатися рольовою моделлю для країн СхП.  З цією метою, членкинею НКЕК Лілією Мальон було представлено досвід НКЕК у проведенні аналізу ринків ШСД (ринки 11 та 12), що був завершений в кінці 2021 року, та проведений на основі підходів, передбачених новітнім європейським законодавством - Європейським кодексом електронних комунікацій. 

 

Додатково, експерти IRB EWG також підвели підсумки проведеного у квітні ц.р. Семінару TAIEX щодо впровадження Індексу цифрової економіки та суспільства ЄС - DESI в країнах СхП, а також узгодили подальші тематичні напрямки для напрацювання у рамках проекту EU4Digital.