Ідентифікований абонент = захищений абонент

Оновлено Порядок ідентифікації користувачів мобільного звязку

Розвиток цифрової економіки в нашій країні, перехід на електронну взаємодію суспільства та держави ввели в наше повсякденне життя широкий спектр зручних сервісів таких, як Інтернет-банкінг (керування своїм банківським рахунком), отримання виписки-балансу, замовлення товарів та послуг через мережу Інтернет, перерахунок грошей на картки дітей та членів сім’ї, сплата за мобільні та комунальні послуги тощо. І все це ми робимо на своєму смартфоні, який прив’язаний до номеру мобільного телефону, що виступає ідентифікатором для підтвердження особи.

На жаль, разом із розвитком технологій і появою зручних сервісів, зростають й ризики шахрайства, пов’язані з банківськими рахунками абонентів. Такі випадки стають непоодинокими і досягають вже достатніх масштабів на національному рівні. Єдиним упередженням реалізації шахрайства є швидкість блокування оператором вашого номеру мобільного телефону. Це можливо у разі завчасної ідентифікації – прив’язки номеру абонента до його паспортних даних.

НКЕК, турбуючись про цифрову безпеку абонентів та зручність отримання послуг зв’язку, розробила порядок, яким передбачається спрощення та пришвидшення проходження процедури ідентифікації для абонентів, які отримують анонімні передплатні послуги мобільного зв’язку.

Новий Порядок ідентифікації кінцевих користувачів набув чинності 26 січня 2023 року і для абонентів передбачає:

  • безоплатну ідентифікацію;
  • можливість подання заяви про ідентифікацію в електронній формі;
  • прийняття операторами мобільного зв’язку заяв про ідентифікацію за допомогою засобів відеоверифікації;
  • проведення ідентифікації при  досягненні 14 років;
  • можливість подачі електронної копії е-паспорта та е-паспорта для виїзду за кордон за допомогою додатка Порталу «Дія»;
  • можливість використання операторами мобільного зв’язку, електронних сенсорних пристроїв або інших технічних засобів, з метою використання кваліфікованого електронного підпису;
  • механізм ідентифікації при втраті: SIM-картки, USIM-картки, R-UIM-картки тощо).

З відповідною постановою НКЕК можна ознайомитись за посиланням https://bit.ly/3HfQ4gF