Безпечне використання радіообладнання. Рекомендації споживачами мобільного зв’язку стосовно застосування повторювачів сигналу (репітерів)

В умовах сучасного світу важко уявити життя та діяльність людини без мобільного зв’язку, Інтернету та використання різного роду програмних додатків, які допомагають вирішувати безліч питань. Але у повсякденному житті трапляються випадки, коли неможливо скористатися тією чи іншою послугою мобільного зв’язку через слабкий сигнал базової станції оператора. Переважна більшість таких випадків пов’язана із неможливістю користування мобільним зв’язком всередині житлових приміщень певних конструкцій, офісів, торгівельних центрів, тощо. Особливо ситуація загострюється у період вимушених відключень електроживлення, коли потужність роботи базових станцій зменшується, а навантаження на мережу зростає. Почастішали випадки, коли громадяни намагаються вирішити питання підвищення рівня сигналу до належного самотужки, що є категорично невірним рішенням!

Окремим фактором, який може підштовхнути абонента до прийняття рішення самостійного «покращення зв’язку», є оманлива реклама, переважно в мережі Інтернет, коли окремі продавці радіообладнання пропонують придбати, самостійно налаштувати та експлуатувати різного виду повторювачі (англ. repeater), запевняючи покупців, що таке обладнання цілком і повністю вирішить наявну проблему зі зв’язком. 

Однак, просимо зауважити, що подібна реклама – просто маркетинговий хід, який дозволить продавцю отримати від вас кошти, але не те, що не вирішить проблему, а ще ускладнить її.

У чому криється проблема?

Повторювач (репітер, ретранслятор) – це радіообладнання, яке забезпечує приймання «слабкого» сигналу від базової станції мобільного зв’язку, його підсилення і подальшу ефірну ретрансляцію на тих самих частотах без зміни структури самого сигналу. Однак проблема більшості повторювачів у тому, що пристрій забезпечує підсилення радіосигналів на усіх радіочастотах, виділених для радіотехнології, а не орієнтований на смугу тільки одного конкретного оператора. Це призводить до збільшення ефірного шуму, що може заважати роботі базових станцій інших операторів, розташованих поруч. Особливо негативно ця проблема впливає на роботу мереж у великих містах і густонаселених районах, де щільність розташування базових станцій є дуже високою. Крім того, такі повторювачі заважають  прийому сигналу іншими абонентами, що перебувають поруч, ставлячи у пріоритет тих абонентів, для яких сигнал буде «сильнішим» та відсікаючи усіх інших.  Тобто якщо ви встановлюєте репітер самостійно у багатоквартирному будинку, то ваші сусіди (а ймовірно і увесь будинок) можуть залишитися без сигналу мобільного зв’язку та з порушеннями у роботі інших побутових радіоприладів і навіть охоронної сигналізації.

Чи всі повторювачі шкодять?

Наголошуємо на тому, що повторювачі не належать до категорії радіообладнання, яке може використовуватись абонентом самостійно, як наприклад мобільні телефони чи WiFi-роутери. Повторювач «втручається» в роботу мережі мобільного зв’язку, ретельно сплановану фахівцями мобільного оператора. Для досягнення очікуваного результату – а саме посилення сигналу голосового зв’язку та збільшення швидкості передавання даних у мобільному Інтернеті -  дане обладнання може встановити лише сам оператор.

Серед повторювачів є і такі, які можна налаштовувати на конкретні радіочастоти. Такі пристрої є досить високотехнологічними, відповідно значно дорожчими, ніж широкосмугові, і їх не так вигідно продавати у мас-маркеті. Водночас, саме такі пристрої не мають проблем у встановленні операторами для своїх абонентів, якщо оператор не знаходить іншого рішення для покращення сигналу у даній локації.

Що слід знати про повторювачі аби не опинитися «поза законом»?

Повторювачі, які дозволено використовувати на території України, мають бути внесено виробником до Реєстру радіообладнання та випромінювальних пристроїв, що веде НКЕК . У даному реєстрі (Переліки 1, 3, 5) міститься радіообладнання, що пройшло процедуру оцінки відповідності у спеціалізованих органах і лабораторіях, де підтверджується їхня технологічна безпечність та експлуатаційні характеристики. Дозволені для експлуатації повторювачі можна застосовувати для мобільного зв’язку у конкретній смузі радіочастот оператора, а не в усіх смугах радіочастот,  як інколи рекламується продавцями.

Експлуатація повторювачів в Україні здійснюється на основі присвоєнь радіочастот. Для цього необхідно отримати в Українському державному центрі радіочастот присвоєння радіочастоти, що здійснюється для кожного радіообладнання, встановленого у місці з конкретними географічними координатами. Звернутись за присвоєнням до УДЦР може тільки оператор – власник мережі, на якій це радіообладнання буде використовуватись.  

Самостійне підключення повторювача до мережі мобільного зв’язку – це втручання у мережу та у процес надання послуг, із внесенням змін у електромагнітну обстановку в конкретній зоні обслуговування, створення радіозавад іншим абонентам та мережам інших операторів, що тягне за собою адміністративну, а у деяких випадках - кримінальну відповідальність. За рішенням НКЕК робота такого незаконно діючого радіообладнання припиняється шляхом зобов’язання відключення цього обладнання. При цьому відповідно до статті 73 Закону України «Про електронні комунікації» оператор може у судовому порядку вимагати у власника репітера (джерела радіозавади) компенсації збитків, якщо його мережа зазнала впливу радіозавад, і, як наслідок, погіршилась якість послуг, які надає оператор.

Що робити, якщо постала необхідність купівлі повторювача?

Звернутись із цим питанням до свого оператора! Оператор самостійно запропонує та встановить вам необхідне радіообладнання за відсутністю інших способів покращення прийому сигналу у вашій оселі/офісі.

Якщо ви вже придбали пристрій в Інтернеті, зверніть увагу:

В жодному разі не підключайте повторювач сигналу самостійно! Обовязково зверніться за можливістю встановлення та експлуатації цього радіообладнання до свого мобільного оператора!