Зустріч з представниками громадськості, стурбованими можливим впливом технологій 4G та 5G на здоров’я

Керівництво НКРЗІ, Міністерства цифрової трансформації, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та УДЦР 13 серпня 2020 року провели зустріч з ГО «Барви життя» та керівниками громадських асоціацій, що неодноразово висловлювали cвоє занепокоєння щодо потенційних впливів на самопочуття громадян нових технологій зв’язку, а зокрема п’ятого покоління - 5G.

Комісія уважно та серйозно сприймає питання стурбованості суспільства щодо можливого шкідливого впливу технологій 4G та 5G на здоров’я та самопочуття громадян і пропонує ряд заходів, спрямованих на комплексне вирішення порушеного питання із відповідним подальшим інформуванням населення щодо реального впливу мобільних технологій (4G, 5G) на довкілля.

Ми опрацювали і продовжуємо вивчати матеріали Міжнародного союзу електрозв’язку, профільних міжнародних організацій та регуляторних органів країн Європи з порушеного питання та розміщуємо отриману інформацію на вебсайті НКРЗІ, щоб до неї могли мати доступ всі бажаючі. Адже послуговуватися неперевіреними джерелами інформації не корисно, а часом і небезпечно. Тому на вебсайті НКРЗІ вже створено відповідний розділ  «Вплив мобільних технологій  (4G, 5G) на здоров’я людей», у якому розміщена повна і достовірна інформація про радіохвилі, параметри мереж 4G, 5G, про дослідження, які проведені світовими оранізаціями тощо.

В ході зустрічі з представниками громадськості було висловлено суть їхніх занепокоєнь. Представники Комісії надали детальний огляд матеріалів та інформацію про те, як працюють мережі мобільного зв’язку, в тому числі 5-го покоління.

Фахівці НКРЗІ поінформували громадськість, що впровадження 5G в Україні ще тільки планується. Процес відбуватиметься поступово і поки що у низьких діапазонах частот на базі вже збудованих мереж 2/3/4G. При демонстрації обладнання для нових поколінь зв’язку, яке влаштовують постачальники обладнання, НКРЗІ в рамках своїх повноважень пропонує виробникам заходи, щоб уникнути шкідливих завад, електромагнітних завад, ризику для здоров’я і безпеки людей, домашніх тварин та майна. Саме демонстрація радіообладнання перед його введенням у комерційну експлуатацію має переваги, оскільки дозволяє в Україні отримати відповіді на певні запитання, що виникають перед суспільством та державою, провести необхідні дослідження. НКРЗІ не має повноважень та компетенції щодо вимірювання чи дотримання операторами телекомунікацій державних санітарних норм захисту населення від впливу електромагнітних полів. Зазначені повноваження є компетенцією установ Міністерства охорони здоров’я України.

Також нагадуємо, що на виконання доручення Президента України НКРЗІ затвердила План заходів про інформування населення України щодо впливу мобільних технологій (4G, 5G) на здоров’я людей.

В рамках виконання вищезгаданого Плану заходів НКРЗІ веде активний діалог з операторами та вендорами обладнання щодо проведення всіх необхідних досліджень, вимірювань, отримання від них всіх необхідних даних тощо. Спільно з  Міністерством цифрової трансформації та УДЦР Комісія продовжуватиме роботи в цьому напрямку.

НКРЗІ у повній мірі опікується порушеними питаннями, підтримує діалог із суспільством, завжди готова вислухати пропозиції громадськості та вживати заходів у межах своєї компетенції.