НКРЗІ продовжує вживати заходів з метою захисту законних прав споживачів телекомунікаційних послуг, підтримання конкуренції та збереження на ринку оператора телекомунікацій ТОВ «ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНІ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ»

В рамках виконання Указу Президента України від 08.07.2019 № 497/2019 «Про деякі заходи з покращення доступу до мобільного Інтернету» та Плану заходів щодо створення умов розвитку мобільного широкосмугового доступу, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1272-р,

враховуючи Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України, ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації», ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «лайфселл» та ПрАТ «Київстар», підписаний 29.10.2019 у м. Маріуполь,

у зв'язку з прийняттям постанов Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 30 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 200» та від 05.02.2020 № 41 «Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України», та наданням Антимонопольним комітетом України дозволу на узгоджені дії у вигляді перерозподілу радіочастотного ресурсу України в діапазонах радіочастот 800 - 900 МГц між ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «лайфселл» і ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» (рішення від 14.01.2020 № 19-р),

НКРЗІ за результатами співпраці із вказаними операторами телекомунікацій та за загальною координацією Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, а також за участю Міністерства цифрової трансформації України, Української асоціації операторів зв'язку «ТЕЛАС», було прийнято комплекс рішень, напрацювання яких тривало з 2018 року, результатом яких стало задоволення НКРЗІ усіх заяв, поданих ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «лайфселл», ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» щодо отримання додаткових смуг радіочастот, анулювання, продовження строку дії, переоформлення та видачі відповідних ліцензій, чим забезпечено проведення дефрагментації радіочастотного ресурсу та можливість дострокового впровадження усіма вказаними операторами нової радіотехнології «Міжнародний рухомий (мобільний) зв’язок IMT» (4G) у вказаних діапазонах частот.

За результатами прийняття НКРЗІ у січні-лютому місяцях п.р. рішень щодо видачі (продовження, переоформлення) відповідних ліцензій та у повній відповідності до вимог Закону України «Про радіочастотний ресурс України» (далі - Закон), Розмірів плати за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2006 № 200 (зі змінами), НКРЗІ було виставлено рахунки усім чотирьом зазначеним операторам телекомунікацій.

Так, до Державного бюджету України необхідно було сплатити кошти на загальну суму понад 807 млн грн, зокрема: ПрАТ «Київстар» - 261,6 млн грн.; ПрАТ «ВФ Україна» - 229,6 млн грн; ТОВ «лайфселл» - 121,2 млн грн; ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» - 194,6 млн грн. При цьому, кінцеві терміни сплати для ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» становили 10.03.2020, для інших операторів - 23.03.2020.  Слід зазначити, що Урядом було вдвічі зменшено розмір плати за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, строком дії понад 5 років за кожний наступний рік (постанова Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 30).  

Станом на сьогодні операторами телекомунікацій ПрАТ «ВФ Україна», ПрАТ «Київстар», ТОВ «лайфселл» вже сплачено до Державного бюджету України вартість згаданих ліцензій у повному обсязі (близько 612,4 млн грн).

Водночас, ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» не оплатило в установленому законом порядку вартість за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України. Станом на сьогодні від оператора надійшло до Державного бюджету України лише 1 млн. грн., що становить близько 0,5 відсотка суми, що мала бути сплачена (194,6 млн грн).

Протягом останніх тижнів НКРЗІ здійснювались вичерпні заходи щодо комунікації з вказаним оператором та необхідності сплати ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» вартості ліцензій у повному обсязі, а також пропонувались інші, альтернативні, варіанти отримання меншої, але достатньої для комфортного надання телекомунікаційних послуг, кількості радіочастотного ресурсу, та відповідно, менших сум оплати (від 190 до 19-15 млн грн).

У зв’язку з тим, що ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» було належним чином та неодноразово поінформовано про необхідність оплати до Державного бюджету України вартості за видачу відповідних ліцензій, та не надано документів, про їх оплату у повному обсязі, враховуючи вимоги статті 45 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету», НКРЗІ, як орган, що здійснює постійний контроль за правильністю, своєчасністю та повнотою надходження до державного бюджету відповідних платежів та  на виконання частини третьої статті 33 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», зобов’язана прийняти рішення щодо скасування прийнятих рішень про видачу ліцензій ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації».

Таке рішення, разом з відповідними рекомендаціями оператору щодо захисту прав споживачів та безперервності надання телекомунікаційних послуг НКРЗІ прийнято 17.03.2020 за № 117.

Враховуючи, що зазначене рішення набирає чинності з 01 квітня 2020 року, НКРЗІ наполегливо рекомендує ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» оплатити у повному обсязі вартість нових ліцензій на користування радіочастотним ресурсом до зазначеної дати, та отримати відповідні ліцензії на користуванням радіочастотним ресурсом України, що надасть цьому товариству і надалі право надавати відповідні телекомунікаційні послуги своїм абонентам та впровадити радіотехнологію «Міжнародний рухомий (мобільний) зв'язок ІМТ» (4 G) для забезпечення максимального покриття території України мережами рухомого (мобільного) зв'язку, надання доступу до Інтернету.

У разі прийняття компанією ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» рішення щодо недоцільності сплати зазначених грошових коштів до Державного бюджету України НКРЗІ очікує від цього товариства плану заходів щодо збереження відповідних телекомунікаційних сервісів та вжиття ним вичерпних заходів, передбачених законодавством щодо захисту прав споживачів.