НКРЗІ ініціює внесення змін до нормативно-правового поля для запровадження 4G в діапазоні 2300 МГц

На сьогодні НКРЗІ разом з іншими заінтересованими державними органами забезпечено прийняття Урядом необхідних для впровадження 4G в діапазонах 1800 МГц та 2600 МГц постанов Кабінету Міністрів України. У зв`язку із надходженням звернень ТОВ «Інтелектуальні комунікації» про готовність провести конверсію у діапазоні смуг радіочастот 2345-2400 МГц за певних умов та ТОВ «Телерадіокомпанія «Краєвид» про готовність вивільнити смуги частот, в яких надаються послуги абонентам компанії в діапазоні 2300-2400 МГц, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації 21 листопада 2017 року прийняла за основу проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до розмірів плати за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України» та схвалила пропозиції щодо внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України. Рішення спрямовано на реалізацію Указу Президента України «Про забезпечення умов для впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління» та виконання Плану заходів щодо впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України.

Проект документу розроблено з урахуванням результатів науково-дослідної роботи з питань дослідження стану розподілу радіочастотного ресурсу України, що виконані іноземним консультантом Analysys Мason Limited та прийняті Робочою групою з питань впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління. До складу зазначеної робочої групи, що була утворена рішенням НКРЗІ від 01.12.2015 № 632, входять представники державних органів (Мінекономрозвитку, Адміністрації Держспецзв’язку, Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Генерального штабу Збройних сил України); державних підприємств (ДП УДЦР, ДП «Науково-дослідний інститут радіоелектронної техніки»); суб’єктів ринку телекомунікацій; Української асоціації операторів зв’язку «Телас». Відповідно до пункту 7 Плану заходів щодо впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 1232-р, результати виконаної НДР були надіслані усім заінтересованим державним органам.

Згідно з результатами вищезазначеної НДР, мінімальний розмір плати за видачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України за 5 МГц із строком дії 15 років у діапазоні 2300 МГц на всій території України, враховуючи діючу ставку рентної плати за 1 МГц (3 000,00 грн.), складає 103 000 000 грн. або 762 963 грн. за 1 МГц у одному регіоні. Таким чином, мінімальна плата за видачу ліцензії на конкурсних або тендерних засадах на користування радіочастотним ресурсом України за 55 МГц із строком дії 15 років може скласти 1 133 000 055 грн. (один мільярд сто тридцять три мільйони п’ятдесят п’ять) грн.

З метою проведення громадського обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до розмірів плати за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України» та аналіз регуляторного впливу буде розміщено на офіційному веб-сайті НКРЗІ. Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань прийматимуться з дня оприлюднення до 21.12.2017 року.

Цим же рішенням Комісія схвалила пропозиції щодо внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2006 р. № 815, які містять, зокрема, можливість застосування LTE-технології в діапазоні 2345-2400 МГц. Крім того, з метою захисту прав споживачів, необхідним є в умовах конкурсу або тендера на отримання ліцензій на користування радіочастотним ресурсом у цих смугах, передбачати можливість забезпечення безперервності надання телекомунікаційних послуг споживачам діючими користувачами РЧР. Ці пропозиції будуть направлені до Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.