Яку мінімальну швидкість гарантують абонентам оператори, провайдери фіксованого доступу до Інтернету?

Обов’язковою умовою надання телекомунікаційних послуг є укладення договору між оператором або провайдером телекомунікацій і споживачем послуг, який має відповідати встановленим національним регулятором вимогам.

Зважаючи на роль, яку сьогодні займає в житті кожної людини телекомунікаційні послуги, зокрема, доступ до мережі Інтернет, НКРЗІ з 01.01.2017 року внесла зміни до Основних вимог до договору про надання телекомунікаційних послуг щодо зобов`язання постачальників послуг зазначати в договорах із абонентами значення мінімальних швидкостей передавання та приймання даних для фіксованого (проводового) доступу до мережі Інтернет.

В рамках моніторингу виконання зазначеного рішення було проаналізовано діяльність десятьох операторів, провайдерів телекомунікацій, які обслуговують найбільшу кількість абонентів.

Результати станом на 20.04.2017 свідчать про наявність суттєвих проблем щодо всебічного та повного інформування споживачів про реальні показники якості послуг, за якими вони надаються.

На думку Комісії, зазначення в договорі мінімальних швидкостей передавання та приймання даних на рівні 0 Мбіт/с або їх відсутність є опосередкованим свідченням неспроможності оператора, провайдера гарантувати надання послуг на рівні, який забезпечить вільний доступ до необхідних сервісів та інформації в мережі Інтернет в будь-який час. Це порушує права абонентів на отримання якісних послуг та спотворює принципи конкуренції.

НКРЗІ в межах своїх повноважень буде всіляко сприяти підвищенню обізнаності споживачів щодо своїх прав та можливостей шляхом оприлюднення аналітичних матеріалів по якості та доступності телекомунікаційних послуг.

Комісія також звертає увагу постачальників телекомунікаційних послуг, що форми договорів та умови публічних договорів мають бути оприлюднені на власних веб-сайтах операторів, провайдерів та в місцях продажу послуг.

Довідкова інформація: вимірювання та обчислення зазначених показників здійснюється відповідно до національного стандарту України ДСТУ ETSI EG 202 057-4:2015 (ETSI EG 202 057-4:2008, IDT)- Аспекти оброблення, передавання сигналів мовної інформації та забезпечення їхньої якості (STQ). Визначення і вимірювання важливих для споживача параметрів QoS. Частина 4. Доступ до «Інтернету».

Визначення показників мінімальних швидкостей передавання та приймання даних не є одноразовою випадковою подією, а потребує здійснення регулярних тестових замірів з інтервалами до 20 хвилин (тобто в кожній контрольній точці має здійснюватися як мінімум по три тести на годину протягом певного періоду часу, а саме тижня, місяця, кварталу). При цьому кількість спостережень (замірів) має бути вибрана таким чином, щоб рівень достовірності вимірювань досягав 95%.