​НКРЗІ схвалила зміни до Положення про радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування

9 березня 2016 року на своєму черговому засіданні НКРЗІ схвалила проект рішення «Про внесення змін до Положення про радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування та визнання таким, що втратило чинність, рішення НКРЗІ від 07 квітня 2015 року № 195». Метою документа є підвищення ефективності регуляторних заходів, спрямованих на запобігання негативним явищам, що виникають унаслідок діяльності на ринку телекомунікацій нелегальних провайдерів, та захист інтересів зареєстрованих користувачів РЧР.

Запровадження запропонованих змін знівелює розбіжності в ряді нормативно-правих актів щодо використання термінології, яка стосується експлуатації незаконно діючих РЕЗ та ВП. Окрім того, буде спрощено процедуру припинення їх роботи за результатами радіочастотного моніторингу. Зокрема, документ містить уточнення для УДЦР підстав щодо складання протоколу інструментальної оцінки характеристик виявленого випромінювання незаконно діючого РЕЗ (ВП). Проектом нормативно-правового акта також передбачено скорочення строків розгляду та затвердження тарифів на послуги УДЦР, що в умовах сучасної економічної ситуації є необхідним заходом для забезпечення його ефективної діяльності.

Проект змін до Положення було прийнято Комісією за основу торік у грудні та оприлюднено для громадського обговорення. Так, у визначений законодавством термін до Комісії надійшли пропозиції та зауваження від Американської торгівельної палати в Україні, Української асоціації операторів зв’язку «Телас», УСПП, УДЦР. За результатами їх опрацювання була проведена узгоджувальна нарада із залученням усіх зацікавлених сторін. Загалом від громадськості надійшли пропозиції до 9 пунктів документа (із 13).

У схваленій НКРЗІ редакції документа пропозиції до двох пунктів ураховано повністю, ще до двох пунктів ураховано по суті, один пункт виключено за пропозицією УДЦР, пропозиції до інших пунктів були аргументовано відхилені. Зокрема, не було враховано пропозицію УСПП щодо скасування обов’язку операторів телекомунікацій (користувачів) оплачувати радіочастотний моніторинг для всіх радіоелектронних засобів. Під час обговорення цього питання представники НКРЗІ висловили повну підтримку позиції УСПП стосовно того, що замовником моніторингу повинна виступати держава, наголосивши, що ця точка зору регулятора знайшла своє відображення в законопроекті «Про електронні комунікації», який зараз знаходиться на розгляді Верховної Ради України. Разом із тим, до прийняття нового профільного закону має бути забезпечено функціонування існуючої системи проведення моніторингу, адже це єдиний ефективний інструмент виявлення порушників у сфері використання РЧР та боротьби із «сірим ринком».

Схвалений НКРЗІ проект рішення в установленому законодавством порядку буде направлений на погодження до заінтересованих органів державної влади.