НКРЗІ направляє на розгляд Кабміну проект постанови КМУ щодо розмірів плати за видачу 4G-ліцензій у діапазоні 1800 МГц

З метою реалізації Указу Президента України від 21.07.2015 № 445 «Про забезпечення умов для впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління» та виконання Плану заходів щодо впровадження системи рухомого (мобільного) зв'язку четвертого покоління, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 1232-р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 11 липня 2017 року прийняла рішення про схвалення змін до постанови Кабінету Міністрів України щодо розмірів плати за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України у діапазоні 1800 МГц та його подання на розгляд Кабінету Міністрів України.

В установленому законодавством порядку проект акта погоджено Міністерством фінансів України, Антимонопольним комітетом України, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державною регуляторною службою України. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до проекту акта висловлено зауваження, яке враховано по суті у зв’язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 № 464 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 200 і від 1 серпня 2007 р. № 993». Міністерством юстиції України за результатами проведення правової експертизи проект акта погоджено без зауважень.

Пропозиції НКРЗІ базуються на аналізі результатів науково-дослідної роботи з питань дослідження стану розподілу радіочастотного ресурсу України в діапазонах, придатних для запровадження зв`язку четвертого покоління, проведеної незалежним британським консультантом Analysys Mason Limited, а також ситуації у радіочастотному спектрі, що склалася. Враховуючи, що на сьогоднішній день весь спектр 1800 МГц використовується операторами ринку для надання послуг мобільного зв`язку, а діюча рентна плата у зазначеному діапазоні складає 23 тис. грн., стартову вартість ліцензії на використання 10 МГц (2*5 МГц) в усіх регіонах України пропонується визначити на рівні ~265 млн. грн. Рішення НКРЗІ має абсолютну підтримку галузі, про що свідчить спільне звернення операторів телекомунікацій ПрАТ «Київстар», ПрАТ «МТС Україна» та ТОВ «лайфселл», які наразі є користувачами радіочастотного ресурсу у діапазоні 1800 МГц.

Під час засідання Голова НКРЗІ Олександр Животовський зазначив, що у пропозиціях регулятора максимально збалансовані інтереси держави, галузі та споживачів. «Для нас є вкрай важливим, аби ринок зростав, оператори мали можливість розвивати свої мережі, а українські абоненти нарешті отримали доступ до нових послуг, які вже давно надаються в країнах Європейської спільноти. Збільшення обсягу спожитих послуг – це додаткові надходження до державного бюджету на фінансування економічних реформ та соціальних програм, спрямованих на покращення життя українського суспільства».

Враховуючи наявну підтримку з боку Кабінету Міністрів України, погодження пакету нормативно-правових актів щодо діапазону радіочастот 2600 МГц, НКРЗІ вважає, що до кінця поточного року Україна має великі шанси провести відкриті тендери в діапазонах 2600 Мгц та 1800 МГц на видачу 4G-ліцензій. Це створить умови для подолання технологічного розриву із європейськими країнами та залучення України до участі у проектах ЄС щодо технологій вже 5-го покоління.